Taze çekilmiş kahveden yapılmış bir fincan kahve ve yanında bir parça çikolata... Bu ikilinin dünyada baştan çıkarmayacağı insan mutlaka var ama sayısı pek fazla değildir! Bu müthiş ikili üzerine o kadar çok araştırma yapıldı ki; saymakla bitmez. Zaman zaman çikolata ve kahve için ‘zararlı’ olduğu söylense bile son dönemde bilimsel araştırmalar hep aynı tarafı işaret ediyor: Çikolata ve kahvenin yararları görmezden gelinemeyecek kadar fazla...


Kakao zengini çikolata ihtiva ettiği antioksidanlar ve flavanoller nedeniyle beyin ve vücut üzerinde sayısız fayda sağlıyor araştırmaların sonuçlarına göre... İşin en ilginç yanı da kakao işlemden geçtikten sonra da kardiyovasküler (kalp ve damar sistemimiz) ve yaş aldıkça kötüye giden beyin sağlığımızda önemli derecede etkili oluyor. Çikolatanın ‘her derde deva’ olarak adı çıkan meşhur blueberry’den yani yaban mersininin bir türevi olan böğürtlen familyasından olan meyvedan çok daha güçlü bir antioksidan olduğunu biliyor muydunuz? Evet öyle ve kesinlikle bilim bunu doğruluyor...


insanoğlunun hayatına girmeden önce, sadece sağlık iyileştirici etkileriyle biliniyor ve kullanılıyor olması bilim adamları için hiç de sürpriz değil. John Hopkins Üniversitesi’nde araştımacılara göre günde belirli bir miktar yenilen siyah çikolata kalp krizi olasılığını yüzde 50 azaltıyor. Araştırmalar çikolatanın vücudumuzda aspirine benzer bir etki yaptığını gösteriyor. Yine son araştırmalara göre her hafta tüketilen iki veya üç bölük çikolata vücudumuzda C reaktif proteininin daha az salgılanmasına neden oluyor. C reaktif proteini nedir derseniz, kalp krizi ve beyin kanamasına neden olabilen, vücutta iltihaplanmanın göstergesi olan bir madde. Yine yeni dönemde yapılan araştırmalardan birinde günlük tüketilen 30 kalorilik siyah çikolatanın orta yaş yukarısı erkeklerde sistolik ve diastolic (büyük ve küçük) tansiyonu azalttığını gösteriyor. 18 hafta boyunca az miktarda çikolata yiyenlerde yüksek tansiyon yüzde 68’den yüzde 15’e düşmüş. Araştırmaların çok önemli sonuçlarından biri de haftada 50 gr. siyah çikolata yenilmesi, beyin kanaması geçiren kişilerde ölümü engelediğinin görülmesi.


Bu sonuç ışığında rahatlıkla düşünülebileceği gibi çikolata, beyne giden kan miktarını arttırdığı için düzenli çikolata yiyen kişilerin beynin işlevlerinde aksama çok daha az görülüyor.


Özet olarak çok bilimsel araştırmaların sonuçlarına bakıp hayatınıza düzenli olarak siyah çikolatayı sokmanızın zamanı geldi de geçiyor bile! Bu arada en kaliteli kakaonun Madagaskar’dan gelen olduğunu da ekleyelim. En iyi çikolata ise kakao miktarı yüzde 70 ve yukarısı olan ve kakao dışındaki malzemeleri en az olan...


KAFEİN HAYAT KURTARIYOR...


Kanser yok edici

Harvard’lı araştırmacılar günde 5 kereden fazla kahve veya çay içenlerde, özellikle de erkeklerde, bir beyin tümörü olan gliomanın gelişiminin engellendiğini ortaya koymuş durumda. Yine araştırmalar gösteriyor ki; günde yarım bardak kahve veya çay içmek bu riski yüzde 34 oranında azaltıyor. Ayrıca kafein hücrelerden gelen ve kanser tümörlerinin çoğalmak için kullandığı sinyalleri yok ediyor.


Alzheimer’a etkisi

Günde 2 veya 3 bardak kahve içenlerde kafein yaşlanmakta olan beyinlerde düşünsel yeti bozulmasını engelliyor. Beta amyloid (yaşlanan beyinde ortaya çıkan bir protein) üretimini azaltırken beyin kapasitesindeki iniş çıkışlar azalıyor veya yok oluyor ve bu sayede Alzheimer hastalarında hafıza yenileniyor.


Parkinson hastalarının dostu

Kafeinin içindeki metabolitler (paraxanthine, theobromine ve theophylliene) Parkinson hastalığından mustarip olanlara yardımcı oluyor.


Ağrı kesici

Kafein kaslarda ağrı ve acı hissedilmesini azaltırken vücudun fiziksel direncini de arttırıyor.


Ruh halimizi belirleyici

Kafein vücudumuzda sadece aşırı yorgunluk belirtilerini yok etmekle kalmıyor, fiziksel dayanıklılığı da arttırıyor ve ruh halimizi de olumlu yönde etkiliyor.


Çikolatanın Faydaları Saymakla Bitmiyor...


1. Kalp krizi riskini azaltır.

2011'de İsveç'te yayınlanan bir rapora göre haftada 45 gramdan fazla çikolata tüketen kadınların kalp krizi geçirme riski % 20 daha düşük.


2. Finlandiya'da yapılan bir araştırma çikolatanın hamile kadınlardaki stres seviyesinin düşmesine yardımcı olduğu gösterildi. Bunun sonucunda bebekleri de daha hareketli ve daha gülen bebekler oldu.


3. Kalp sağlığını güçlendirir.

Yapılan bir araştırmaya göre, her gün az bir miktar bitter çikolata yemek kalp yangısını ve bununla gelen rahatsızlıkları önleyebilir.


4. Diyabeti önler.

2005'te İtalya'da yapılan bir araştırmada her gün çikolata yemenin insülin duyarlılığını kontrol etmeye yardımcı olduğu gösterildi.


5. Cildinize iyi gelir.

Bitter çikolatada cildinizi güneşin UV ışınlarından korumaya yardımcı olan flavonoidler bulunur.


6. Öksürüğü azaltır.

Çikolatada bulunan theobromine, öksürüğe neden olan vagus sinirlerindeki hareketliliği azaltır.


7. Kan akışını iyileştirir.

Harvard bilim insanlarının 2008'de yaptığı araştırmada katılımcılardan 2 hafta boyunca daha fazla çikolata yemeleri istendi. Sonuçlar katılımcıların kan akışının geliştiğini gösterdi.


8. Görmeyi iyileştirir.

Çikolatanın kan akışını iyileştirmesinden dolayı Reading Üniversitesi araştırmacıları, 2011 senesinde çikolatanın gözün retinasına kan akışını da artırabileceğini ve bunun da görüşü düzeltebileceğini açıkladılar.


9. Daha uzun yaşamanızı sağlar.

Harvard araştırmacılarına göre çikolata tüketimi insan yaşamını 2 seneye kadar uzatabilir. 122 yaşına kadar yaşayan Fransız Jeanne Louise Calment, haftada 1,1 kg çikolata tüketiyordu.


10. Kilo kaybı

Şaşırdınız mı? Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları bitter çikolatanın oldukça doyurucu olduğunu ve küçük miktarlada yemenin diğer yiyeceklerden daha az yemenizi sağladığını belirtiyorlar.


11. Azalan stres seviyeleri

İsviçreli bilim adamları, günde 45 gram bitter çikolata yemenin stres seviyesini belirgin ölçüde azalttığını ifade ediyorlar.


12. Daha yüksek zeka

Nottinghom Üniversitesinden bir araştırmacı, flavanollerce zengin sıcak çikolata içmenin beyne kan akışını artırdığını ve beyin fonksiyonlarını 2-3 saat boyunca yükselttiğini belirtti.


13. Kolesterolü düşürür.

Çikolatanın diğer bir faydası da daha düşük kolesterol seviyesi. İllinois Üniversitesinden yapılan bir araştırmaya göre, bitter çikolata kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesini yükseltiyor.


14. İshalde iyileşme

İshalde kakao ile tedavinin kökenleri Güney Amerika ve Avrupa kültürüne dayanıyor. Oakland Çocuk Hastanesi araştırmacılarına göre kakaoda bulunan flavanoidler protein ile birleşince ince bağırsaktaki sıvı salınımı düzene giriyor, bu da bağırsakları rahatlatıyor.


15. Antioksidan kaynağıdır.

Bitter çikolata, polyphenoller, flavanoller ve catechinler açısından zengin en iyi antioksidan kaynaklarından biridir.