Gutemala, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin güneyinde El Salvador, doğuda Honduras, kuzeyinde ise Meksika vardır. Başkenti Guatemala’dır. Ayrıca karayip denizi ve büyük okyanusa kıyısı vardır. Guatemala kahvesi 2017 verilerine göre yıllık 3.7 milyon torba üretime sahiptir. Dünyadaki kahve üretiminde onuncu sıraya sahiptir. 

Üretilen kahve çekirdeklerinin yaklaşık olarak % 60’ı ABD’ye ihraç edilmektedir.

Guatemala, 1700’lerin başında kahve ile tanıştığında ilk süs bitkisi olarak kullanılıyordu. Ülke doğal boya endüstrisini sentetik boyaya kaptırması ile yeni bir sektör arayışına girdi. 1860’lı yıllarda hükümet kahve tarlalarını teşvik ederek kahveyi bir sektör haline getirdi. 1960 yılında kurulan Anacafe (Asosiacion Nacional Del Cafe) ile mevcut ve yeni çiftçilere finans, araştırma ve pazar desteği sunmaya başladı. Ayrıca yüz yirmi beş binin üzerindeki üreticilerin yaşam standartlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar da yapmaktadır.

Guatemala Kahvesi

Üretimi 3.700.000 torba civarındadır. En iyi Guatemala kahvesi baharat ve tütsü tatları ile öne çıkar ve bu özelliği ile kendisini diğer bütün kahvelerden ayrılmaktadır. Yoğunluklu olarak çok asitli olup, baharat ya da tütsülenerek asitliğe katkıda bulunulabilir. En hoş Guatemala kahvesi orta ile tam olgunluk arasında olup, tat bakımından oldukça zengin ve karakteristiktir.